Po menší pauze jsme zpět s naším MANIA blogem! Po létě jsme si trochu oddechli, nabrali energii a novou inspiraci a v neposlední řadě jsme toho pro vás spoustu našili! Teď už jsme ale zpět s novým tématem.
Jelikož naše oblečení je určeno primárně na sport, přinášíme vám seriál krátkých článků od Adama Provazníka o sportu a pohybu. Je velký sportovní nadšenec a rád zkouší nové věci. Testuje na sobě různorodé přístupy, jak zvyšovat svojí výkonnost, ale zároveň si udržet tělo zdravé. Poprosili jsme ho o sdílení jeho cenných zkušeností a k naší velké radosti souhlasil :)
Užijte si příjemné počtení a chvilku pohody s úvodní kapitolkou seriálu Adam o pohybu.
Dovolím si nadefinovat sport vlastními slovy, avšak inspirován docentem Peričem z Fakulty Tělovýchovy a Sportu. Sportem se rozumí pohybová činnost s jasně danými pravidly, měřitelnými výsledky a charakterizuje ho určitá soutěž. Zaměřuje se na jednu aktivitu, ve které se člověk snaží překonat ostatní. Sportovní činnosti předchází trénink. Oproti tomu pohyb je jakákoli činnost, kterou provozujeme. Projevuje se ve sportu ale i v každodenním životě. Chůze, mytí nádobí nebo i stání na místě, to všechno vyžaduje naši aktivitu. Vnímání pohybu tímto komplexnějším způsobem se dnes rychle rozšiřuje a mě osobně pomohlo lépe rozumět svému tělu. Lidé, kteří mě v tomto ohledu inspirují, jsou například Ido Portal, Erwan Le Corre nebo Mike Fitch. Pracují s tělem jako s celistvou jednotkou, kde se všechno navzájem ovlivňuje. Rozvíjí ho ve všech možných směrech, čímž napomáhají uvědomovat si a ovládat své tělo naplno.
Pohyb je něco, co sport přesahuje a z čeho sport čerpá. To v žádném případě nemá sport snižovat, jen poukázat na fakt, že to není to samé. Využijeme-li komplexní vnímání pohybu do sportu, může nám být velmi nápomocné. Od prevence vzniku přetížení a zranění přes lepší individuální výkony až po hlubší poznání sebe sama.
Stejná činnost může být prováděna mnoha způsoby, záleží však na tom, co je Váš cíl. To platí jak ve sportu, tak obecně v životě. Schopnost si cíl nastavit je pro výsledek stěžejní. Stejně tak je důležité si uvědomit, že kolik je cílů, tolik je cest k nim. Neexistuje žádná univerzální pravda nebo pravidlo, které by Vás dovedlo ke všem Vašim cílům. Pokud budu chtít zvětšit například výskok. Budu tudíž každý den trénovat výskok 4 hodiny, nejspíš dojde k nárůstu výkonnosti, ale bez nadstandartní péče a regenerace může brzy dojít k přetížení, které snadno vede ke zranění. Na druhou stranu mohu trénovat 1 hodinu týdně, téměř bez rizika zranění, ale neposunu se prakticky nikam. Tyto dva extrémy uvádím jen pro představu. Pokud Vám stojí rychlý nárůst výkonnosti za zdravotní riziko, je to v pořádku. Pokud Vás baví hodinu týdně trénovat bez velkého progresu, je to taktéž v pořádku. Za důležité považuji to uvědomění. Příklad je velmi zjednodušený, výsledek ovlivňuje nespočet okolností a každý jsme velmi individuální.
Adekvátním zatížením a individualitou našeho vlastního těla se budu zabývat v příštím článku, těším se na Vás.